Nabywanie mebli, artykułów dekoracyjnych lub elementów wyposażenia wiąże się z wieloma dylematami. Jednym z nich jest to, czy powstawiać na współczesność, czy zanurzyć się w historię. Naszym zdaniem, wybór jest prosty i bardziej opłaca się kupować produkty ze starego drewna. Dlaczego? Z kilku kluczowych powodów.

Najważniejsza kwestia – ekologia

W obecnych czasach, każde działanie ma wpływ na stan środowiska i całą planetę. Należy rozsądzić czy lepiej korzystać z tego, co już mamy, czy sięgać po nowe artykuły i pośrednio doprowadzać do ścinania ogromnych ilości nowych drzew. Opłacalna, z punktu widzenia ochrony środowiska, jest pierwsza opcja i kupowanie starych, drewnianych produktów, które powstały z   drewna ściętego wiele lat temu .

A co z jakością wyrobów?

Opłaca się kupować produkty ze starego drewna nie tylko ze względów ekologicznych czy sentymentalnych, ale także czysto finansowych. Wiekowy surowiec jest często bardzo wytrzymały i dobrze zabezpieczony, dlatego może służyć w nienagannym stanie przez długie lata.

Niegdyś ścinano drzewa tylko zimą, gdy nie miały takiej ilości soków jak latem. Niższa wilgotność przekładała się na komfort samego ścinania (żywica nie zastygała na piłach) i na stan surowca. Niższa wilgotność oznacza niższą podatność na choroby, np. grzyby. Ponadto, drzewa rosły kiedyś znacznie wolniej, ze względu na to, że nikt nie nawoził ich w sztuczny sposób. Przyrosty były więc małe, a dzięki temu surowiec był bardziej zwarty, twardszy i odporny na uszkodzenia.

Produkty ze starego drewna jest warto kupować również dlatego, że są doskonale zabezpieczone. Niegdyś ludzie żyli bliżej natury. Rozumieli ją dużo lepiej niż my i wiedzieli jak z szacunkiem i umiejętnością korzystać z jej darów. Impregnowali surowiec naturalnymi substancjami, np. olejami, które nie ingerowały niekorzystnie w strukturę surowca.

Dlaczego opłaca się kupować produkty ze starego drewna? – oryginalność

Nie ma dwóch takich samych mebli. Różnią się kolorem, układem słojów, kształtem. To wszystko sprawia, że są niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. Wiele osób ceni sobie oryginalność w wystroju wnętrz, więc taka inwestycja, choć czasem kosztowna, z pewnością będzie opłacalna i wyjątkowo udana.

MaestroArte