Przez wiele stuleci wiekowe dekoracje i meble stały się synonimem luksusu. Antyki są powszechnie dostępne i niezmiennie kuszą jakąś niebywałą i nieuchwytną aurą. Jak to się dzieje, że czas istnienia danego przedmiotu często zachęca do tego, by go kupić? Wydawałoby się, że zazwyczaj zwracamy uwagę na to, by artykuł był zupełnie nowy, a gdy w grę wchodzi drewno, okazuje się, że im jest starsze – tym lepsze.

Unikatowy wygląd

Jednym z największych atutów starego drewna jest jego oryginalność, zarówno pod względem koloru, wzorów czy faktury, jak i historii. Naturalny materiał ma tę cechę, że każdy jego kawałek jest niepowtarzalny. Unikatowość dowolnej deski widać jej wielkości, układzie słojów, a także w jej barwie. Nawet pozyskanie kilku fragmentów z tego samego drzewa nie oznacza tego, że materiał będzie jednorodny. To sprawia, że dany stół, krzesło czy szafa cieszą oczy swoja niepowtarzalnością.

Pochodzenie

Kolejnym powodem, dla którego stare drewno wciąż czaruje, jest sposób jego pozyskania. Niegdysiejsze metody ścinania drzew i ich późniejszego wykorzystywania przekładają się na wyjątkowość tworzonych z nich mebli. Materiał pochodzi z drzew, które rosły wiele lat temu i zostały ścięte przez wprawne ręce doświadczonych ludzi. Robili to umiejętnie, zachowując żywicę, bo doskonale wiedzieli, że dzięki temu deska czy bela będą najtrwalsze. To sprawiło, że pozyskany materiał jest zdrowy i mocny, gotowy przetrwać długi czas.

Doświadczeni rzemieślnicy potrafili także odpowiednio zabezpieczyć materiał naturalnymi sposobami, by przedłużyć jego trwałość. Stolarze wykazywali się dużą wiedzą o konkretnych gatunkach drzew, dlatego wiedzieli, jak je przycinać i gdzie wbijać gwoździe, by nie uszkodzić materiału, tylko wydobyć z niego to, co najlepsze. Dlatego dziś możemy cieszyć się starym drewnem, które zachwyca wyglądem i swoją historią.

Troska o środowisko

Materiał pozyskany wiele lat temu pozwala na stworzenie niepowtarzalnego i pięknego wystroju domu, ale nie tylko. Wykorzystywanie starego drewna to także świadome zadbanie o środowisko. Sięganie po dostępny już materiał pozwala uniknąć ścinania drzew rosnących obecnie.

MaestroArte -Polska Manufaktura