Stoły, krzesła czy szafy z naturalnego materiału są nie tylko przepiękne, ale także trwałe. Jednak nie znaczy to, że można pominąć regularną pielęgnację. Czyszczenie jest niezwykle ważne, aby wyposażenie przez wiele lat prezentowało się nienagannie i służyło wielu pokoleniom. Zatem jak dbać o drewniane meble? Odpowiedź znajduje się w tym artykule!

Na początek

Na trwałość wyposażenia przekładają się głównie drobne, codzienne czynności. Można je bez problemu wprowadzić do domowego grafiku i małymi krokami dbać o drewniane meble.

Przede wszystkim nie należy stawiać na blatach lub półkach gorących przedmiotów i naczyń. Kubek z kawą albo miskę z lodami najlepiej położyć na wiklinową lub bawełnianą podkładkę. Ochroni to drewnianą powierzchnię mebla przed temperaturą i sprawi, że nie powstaną przebarwienia. Podkładki są niezastąpione także jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. od przesuwanych doniczek, naczyń czy pilota od telewizora. Chronią także przed odciśnięciem śladów pióra lub długopisu.

Istotne, przy dbaniu o wyposażenie, jest także częste ścieranie kurzu suchą szmatką. Dzięki temu zanieczyszczenia nie wnikną w strukturę materiału. Z przetarciem blatu nie warto czekać, gdy coś się rozleje, najlepiej od razu przetrzeć to miejsce ręcznikiem papierowym, aż będzie suche, a potem wyczyścić specjalnym preparatem. Ponadto należy zadbać o to, by:

  • drewniane meble nie znalazły się koło kaloryfera, kominka lub innego źródła ciepła,
  • nie były narażone na kontakt z wodą i wilgocią,
  • nie były ustawione w za ciepłych lub za zimnych pomieszczeniach,
  • były czyszczone przeznaczonymi do tego preparatami.

Pielęgnacja

Istotną kwestią jest dobór środków czystości, które pomagają zadbać o meble. Należy odpowiednio dobrać preparat do rodzaju drewna i tego, czy jego powierzchnia jest woskowana, lakierowana czy olejowana. I jeszcze jedna ważna informacja! Odpowiednio dobrany środek czyszczący powinno się nanosić najpierw na czystą ściereczkę, a nie bezpośrednio na powierzchnię kredensu, stołu lub ramy łóżka itp.

Tak pielęgnowane wyposażenie będzie służyło przez wiele lat!