W budownictwie i architekturze wnętrz, sporo mówi się o ekologii. Inwestorzy oraz projektanci zdają sobie sprawę z ogromu energii oraz surowców, które są potrzebne do wykonania materiałów budowlanych czy dekoracji. Z kolei mieszkańcy domów mają potrzebę otaczania się pięknymi rzeczami takimi, których nie da się kupić w popularnym sklepie. Właśnie z tych powodów stare drewno pozyskane z rozbiórki staje się coraz cenniejszym nabytkiem. Ponowne wykorzystanie go we wnętrzach jest jednocześnie ekologiczne i estetyczne. Nie trzeba ścinać nowych drzew i można stworzyć wspaniałe aranżacje z duszą!

Drewno z rozbiórki – skąd jest pozyskiwane?

Surowiec ten otrzymuje się podczas likwidowania starych budynków mieszkalnych, gospodarczych, a nawet sakralnych. Często deski, belki lub boazerie pochodzą z:

  • domów,
  • stodół,
  • szop,
  • a nawet kościołów, łodzi, młynów lub pomostów!

Pozyskiwanie starego drewna podczas rozbiórki

Zazwyczaj zajmują się tym specjalne firmy, specjalizujące się w wyszukiwaniu, obrabianiu i sprzedawaniu wieloletniego surowca. Najczęściej prawdziwe perełki, które czekają na drugie życie, można znaleźć na terenach wiejskich, gdzie zachowało się wiele przedwojennych gospodarstw.

Wieloletnie deski czy belki są wystawiane na sprzedaż w tartakach, składach, a także na aukcjach internetowych. Niepowtarzalne, drewno do domu można także znaleźć na targach staroci, kiermaszach lub od prywatnych, lokalnych sprzedawców.

Pozyskiwanie surowca – kiedy jest możliwe, a kiedy nie?

Cel nie zawsze uświęca środki. Należy o tym pamiętać, szczególnie podczas poszukiwania starego drewna. Nie każda przedwojenna stodoła musi być rozebrana, aby pozyskać z niej deski na podłogę w nowoczesnym apartamencie. Wiele domów czy obiektów gospodarczych jest w dobrym stanie technicznym, wpisało się w lokalny krajobraz i jest wspaniałym pomostem między przeszłością oraz teraźniejszością. Warto zostawiać je dla przyszłych pokoleń.

Ale, niestety, bardzo wiele obiektów niszczeje, głównie z braku środków na remont. Wówczas jedynym sposobem, by uratować ich cząstkę, jest właśnie rozbiórka oraz ponowne wykorzystanie tego, co się da.

MaestroArte