Stylowy i przytulny dom, w którym unosi się niepowtarzalny zapach wieloletniego dębu, jesionu lub sosny , nie musi być jedynie odległym marzeniem. Aby szybko stało się rzeczywistością podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie z wykorzystaniem starego drewna. Zapraszamy do lektury!

Na początek

Trzeba zadać sobie pytanie na jakim efekcie najbardziej nam zależy. Jeśli chodzi tylko o delikatne ocieplenie nowoczesnego wnętrza, warto wykorzystać naturalne, drobne elementy dekoracyjne, np. półki, parapety lub ramki do obrazków. Jeśli jednak efekt ma być większy, a całe mieszkanie ma być urządzone w klasycznym stylu, można wprowadzić do wnętrza więcej wieloletniego surowca, np. pod postacią desek sufitowych – ściennych (boazeri), podłogi drewnianej  czy mebli.

Gdzie w mieszkaniu umieścić stare drewno?

Opcje są dwie. Surowiec ten można wykorzystać w jednym, wybranym pomieszczeniu lub uczynić z niego motyw przewodni, który pojawi się w każdym pokoju. Co wybrać? Nie ma dobrych i złych wyborów. To domownicy wiedzą jak chcą urządzić swoje wymarzone wnętrze, dlatego warto kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami.

My, jeśli możemy coś doradzić, proponujemy drugą opcję. Głównie dlatego, że im więcej surowca, tym wyraźniejszy i spójniejszy będzie efekt. Mieszkanie wygląda niezwykle stylowo i luksusowo, gdy każde pomieszczenie jest urządzone w tym samym stylu. Ponadto stare drewno jest bardzo uniwersalne i można to wykorzystać w:

  • sypialni – pod postacią wezgłowia łóżka, stolików nocnych, półek, desek na ścianie za łóżkiem;
  • pokoju dziecięcym – w formie regału na książeczki, skrzyni na zabawki, łóżeczka;
  • kuchni – sprawdzi się jako fronty szafek, półki, stół, półki na wino, krzesła lub blaty;
  • salonie – pod postacią mebli, np. regałów, szaf, stołu, komody , ławy;
  • łazience – na podłodze, ścianach, jako zabudowa wanny lub szafki umywalkowej.

Stare drewno a styl wnętrzarski

Surowiec ten pasuje do każdego typu aranżacji. Styl klasyczny, retro, a także kolonialny czy rustykalny, to doskonałe przykłady stylów, w których stare drewno sprawdza się idealnie. Ponadto, surowiec ten doskonale wygląda także w mieszkaniach urządzonych bardziej współcześnie, dlatego można go wykorzystać w domach np. skandynawskich, industrialnych czy elektrycznych. Można też wkomponować go w aranżacje modernistyczne, minimalistyczne czy art deco.

MaestroArte