Urządzanie domu lub mieszkania to moment, w którym można puścić wodze fantazji i pobawić się wyobraźnią. To czas na spełnienie marzeń o wygodnym, funkcjonalnym i pięknym wnętrzu. A jak sprawić, by było ono nie tylko praktyczne i estetyczne, ale także oryginalne? Polecamy sięgnąć po stare drewno, np. deski, listwy lub belki. W każdym pomieszczeniu można wykorzystać je w ciekawy sposób. Jak? Podpowiadamy!

Sposoby na wykorzystanie starego drewna – meble

Jeśli surowca jest wystarczająco dużo, można z niego stworzyć niepowtarzalne wyposażenie do salonu, kuchni, jadalni, a nawet łazienki! Dębowe lub sosnowe  deski wspaniale sprawdzą się w formie krzeseł, ławy, szafy lub regału! Gdy materiału jest mało, można wykonać z niego jedynie blat stołu czy biurka!

Większe elementy wystroju

Stare drewno można wykorzystać jako boazerię. Boazerie na ścianie przez długi czas kojarzyły się z PRL-em, lecz obecnie przeżywają prawdziwy renesans! Deski ścienne , sufitowe wspaniale wyglądają w salonie, korytarzu bądź sypialni. Wprowadzają naturalny i ciepły klimat, zwłaszcza gdy widać na nich ślady użytkowania, choćby delikatne przebarwienia oraz niepowtarzalne nierówności. Coś pięknego!

Podłogi

Jest to jeden z tradycyjnych sposobów na wykorzystanie starego drewna. Tego typu podłoga sprawdzi się w każdym domu z duszą, czy to w sypialni, czy w korytarzu. Niektórzy nie decydują się na takie rozwiązanie z obawy, że surowca nie wystarczy na całą podłogę. Bez obaw! Można go bardzo ciekawie połączyć z nowymi deskami, a nawet z płytkami. Takie rozwiązanie sprawdzi się w domach z otwartą przestrzenią między kuchnią a salonem. Płytki wyznaczą wówczas część kuchenną, zaś panele – część wypoczynkową!

Klimatyczne dekoracje

Stare drewno, zwłaszcza gdy dysponujemy jego małą ilością, wspaniale nadaje się na wszelkiego rodzaju elementy ozdobne. Można wykorzystać je do stworzenia ram do obrazów i luster, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się w formie:

  • uchwytów do mebli,
  • nóżki do mebli
  • listew przypodłogowych,
  • żyrandoli
  • oraz półek!

Takie elementy pasują do stylu rustykalnego, boho, klasycznego i skandynawskiego. To ciekawy dodatek do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. Odrobina naturalnego materiału wspaniale wygląda także we wnętrzach industrialnych oraz elektrycznych!

MaestroArte