Czasami stworzenie pięknego, oryginalnego i przytulnego wnętrza jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Nie wymaga ani gruntownych remontów, ani przeprowadzki, ani kosztownej inwestycji w zupełnie nowe wyposażenie. Przy pomocy dekorów do mebli można w krótkim czasie, przy niewielkim nakładzie finansowym, odmienić wnętrze. A jak je wybrać, aby uzyskać wymarzony efekt? Podpowiadamy!

Dekor – co to jest?

Dekor może pojawiać się zarówno na meblach, jak i na ścianach czy innych przestrzeniach. To – najprościej mówiąc – element dekoracyjny, czyli taki, który pełni przede wszystkim pełni funkcję ozdobną. Dekory do mebli mogą mieć różne postaci, wielkości oraz wzory. Bywają klasyczne i nowoczesne, mniej lub bardziej ozdobne. Tak duża różnorodność daje niemal nieskończone możliwości aranżacyjne!

Jakie dekory do mebli wybrać?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma bowiem inny gust oraz potrzeby. Warto jednak wiedzieć, że ozdobne elementy drewniane zawsze są dobrym pomysłem! Tego typu dekory do mebli mają wyjątkowy, rustykalny klimat, dzięki czemu tworzą w domu przytulną atmosferę. Ponadto, detale drewniane są ponadczasowe i nie wychodzą z mody!

Jak wybrać dekory do mebli?

Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą wybrać odpowiednie dekory do mebli. Przede wszystkim należy pamiętać o umiarze, zarówno w ilości elementów ozdobnych, jak i w ich wzornictwie. Zbyt bogato zdobione elementy, stosowane we wnętrzach minimalistycznych, nie będą tworzyły harmonijnej całości z pozostałymi elementami wyposażenia. Z kolei we wnętrzach, w których znajduje się dużo przedmiotów, mogą pozostać niezauważone. Nie muszą także pojawiać się w każdym pomieszczeniu w domu, ale dobrze, aby pojawiały się przynajmniej w dwóch lub trzech pokojach.

Gdzie stosować dekory?

Polecamy je np. do sypialni, kuchni oraz salonu. Można umieścić je na wezgłowiu łóżka lub drzwiach szafy na ubrania. Takie elementy dekoracyjne wspaniale wyglądają również na drzwiczkach komody w salonie. Można stosować je również jako element ozdobny ścian zastępujący boazerię, sztukaterię bądź listwy!