Boazeria była niegdyś bardzo popularna. Święciła triumfy w PRL-u, a szczególnie w latach 80. XX wieku. Najczęściej pojawiała się w przedpokojach i kuchniach, ale można było spotkać ją też w innych pomieszczeniach. Później moda ta przeminęła i przez długi czas nie wracała, bo kojarzyła się dość negatywnie – ze starym systemem. Jednak z biegiem czasu te wspomnienia zaczęły się zacierać, a trendy wracać. Teraz znowu kładzie się panele drewniane na ścianę! Istnieje wiele ciekawych pomysłów na taką realizację, więc można stosować ją bez obaw, że będzie wyglądała nieelegancko, staroświecko czy passé.

Panele drewniane na ścianę – czy to dobry pomysł?

Taka realizacja jest doskonałym sposobem na to, by zaprosić do wnętrza odrobinę natury i stworzyć przytulny, domowy klimat. To również świetna metoda na to, by ożywić standardowe wnętrze, któremu brakuje ozdób i polotu.

Polecamy taką dekorację również dlatego, że jest ponadczasowa i bardzo uniwersalna. Można ją wykorzystać w każdym pomieszczeniu, urządzonym w dowolnym stylu! Dobrym pomysłem jest zastosowanie jej w kuchni, sypialni, salonie i przedpokoju, zarówno do stylu nowoczesnego czy eklektycznego, jak i klasycznego, rustykalnego lub skandynawskiego!

Pomysły na realizacje

Ściany można wyłożyć klasycznymi panelami drewnianymi i w ten sposób zyskać elegancki, ponadczasowy efekt. Ciekawą, a przy tym nowoczesną, opcją jest także płyta wiórowa lub lamele. W domach i mieszkaniach doskonale wyglądają także stare deski, pochodzące z odzysku, np. budynków przeznaczonych do rozbiórki. Dla jeszcze bardziej spektakularnego efektu można wykorzystać panele dekoracyjne złożone np. z plastrów drewna.

Pomysły na naturalne realizacje – sposób montażu

Najprościej będzie wyłożyć panelami drewnianymi jedną ścianę w pomieszczeniu. Nie będzie to wymagało generalnego remontu, a zrobi dużą różnicę! Tego typu realizacją można ozdobić przestrzeń za kanapą, za telewizorem lub za łóżkiem. W zależności od upodobań oraz oczekiwanego efektu, można pokryć materiałem całą ścianę lub tylko jej dolną część tak, jak robi się to w stylu angielskim.

Płyty, lamele lub deski kładzie się na dwa sposoby:

  • w pionie – to klasyczny układ, który optycznie powiększa pomieszczenie;
  • w poziomie – to sposób nowoczesny, rzadziej spotykany, a więc bardziej oryginalny!

MaestroArte