Chcąc stworzyć pomieszczenie lub elementy dekoracyjne z wykorzystaniem drewna „z duszą” pojawia się pytanie, jaki materiał wybrać? Czy ma on być naturalnie stary, czy jedynie emitować upływający czas. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, którymi warto się kierować podczas wyboru tego surowca.

Piękno i wytrzymałość

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że drewno poddawane procesowi postarzania jedynie emituje pęknięcia, czy otwory po kornikach. Jego struktura, w zależności od potrzeb klienta, jest bardziej lub mniej wyżłobiona. Belki rustykalne, które tworzy firma MaestroArte – Polska Manufaktura, to doskonały materiał do stworzenia sufitu, stołu, krzeseł, czy też podłogi. Zachowują one wszystkie swoje właściwości, które pozwalają wykonać solidne konstrukcje służące właścicielowi przez wiele lat. Dodatkowo, proces postarzania drewna przeprowadzany jest tak, by w żaden sposób nie uszkadzać obrabianego materiału. Stosowane są rozwiązania, które służą wyłącznie impregnowaniu i wzmocnieniu drewna. Dzięki temu, wygląda ono jakby było nadgryzione przez ząb czasu, a mimo to doskonale nadaje się to stworzenia solidnego sufitu i podłogi. Tego typu deski lub belki rustykalne wykonywane przez firmę MaestroArte mogą tworzyć nie tylko magiczne wnętrza, ale także znajdują zastosowanie na zewnątrz pomieszczeń. Stworzony w ten sposób przydomowy taras lub ogrodowa altana bez wątpienia będą świadczyły o niezwykłym wyczuciu estetyki właściciela i cieszyły oko mimo przemijających pór roku.

Wątpliwa solidność konstrukcji

Natomiast decydując się na faktycznie stare drewno, użytkownik obarcza się ryzykiem, że zakupione deski nie spełnią swojego zadania. Przede wszystkim materiał naturalnie podrapany lub popękany jest rzeczywiście zniszczony. Nie ulega wątpliwości, że konstrukcja wzniesiona na jego bazie może nie doczekać końca sezonu. Belki mogą być wciąż mokre, otwory po kornikach pozwalają sądzić, że te szkodniki nadal żerują w środku, a wszelkie przebarwienia są nieznanego pochodzenia. W konsekwencji krzesła, podłoga lub przysufitowe belki będą stwarzały większe zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu, niż pozwalały właścicielowi cieszyć się swoim wnętrzem.

Zatem odpowiedź dotycząca wyboru między postarzanym a prawdziwie starym drewnem jest oczywista. Decydując się na belki rustykalne poddane specjalnym procesom w firmie MaestroArte zyskuje się pewność, że budulec ten jest efektowny, w pełni sprawny – i co najważniejsze – bezpieczny.