Montaż belek
Strona główna » Montaż belek
Montaż belek rustykalnych
- Planujemy rozmieszczenie belek na suficie, rozstaw belek 70 do 140 cm
- Montujemy do sufitu na kołkach rozporowych dwie listwy drewniane o grubości np. 3,5×3,5 cm rozmieszczone na szerokość koryta (wewnątrz belki) . Można też zastosować tutaj zamiast listew krótkie odcinki desek szerokich na wymiar belki wewnątrz.
- Nakładamy koryto belki na listwy i przykręcamy wkrętami od zewnątrz poprzez belkę do listew z jednej strony i z drugiej
Jak zamontować belki na suficie?
Szukasz sposobu na to, aby dodać wnętrzu wyjątkowego stylu? Zaprezentujemy Ci jedną z opcji, dzięki której Twoje mieszkanie zyska zupełnie nowy charakter – sufit z belkami drewnianymi! Bez względu na to, czy planujesz montować belki drewniane na suficie w salonie, sypialni czy kuchni, powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka kluczowych kroków, które warto wziąć pod uwagę podczas pracy. Sprawdź razem z nami, jak zamontować drewniane elementy, aby efekt końcowy był trwały i estetyczny!
1. Planowanie rozmieszczenia belek na suficie
Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie rozmieszczenia elementów. Belki drewniane należy rozstawić w taki sposób, aby odstęp między nimi wynosił od 70 do 140 cm, w zależności od preferencji i stylu, jaki chcemy osiągnąć.
2. Wybór odpowiednich materiałów
Przed rozpoczęciem montażu należy wybrać odpowiednie materiały. Jeśli podłoże to beton, będziesz potrzebować kołków rozporowych oraz wkrętów. Z kolei w przypadku sufitu z gips-kartonu elementy montuje się na profilach metalowych (mogą być te same profile na których montuje się gips karton) które już wcześniej są przewidziane jako konstrukcja pod gips – kartonem , co również wymaga odpowiednich akcesoriów.
3. Montaż listew drewnianych montażowych
Na początek montujemy dwie listwy parami o grubości np. 3,5 x 3,5 cm i długości mogą być np. 70 – 100 cm długie , mogą być montowane parami w odstępach np. na belkę o długości 400cm montujemy trzy lub cztery pary listew , listwy przykręcamy do sufitu za pomocą kołków rozporowych i wkrętów . Służą one jako konstrukcja dla mocowanych później belek ceowników . Rozmieszczamy je na szerokość koryta belki wewnątrz. Można też zastosować do montażu belek krótkie kawałki desek szerokich na wymiar koryta wewnątrz.
4. Montaż belki na listwach
Następnie nakładamy koryto belki i przykręcamy je cienkimi wkrętami o długości 4,5 – 5,5 cm od zewnątrz poprzez belkę do listew z jednej strony i z drugiej. Upewnij się, czy listwy są dokładnie przymocowane.
Wkrętów praktycznie nie widać ponieważ one trochę wchodzą w belkę drewnianą, ale można je całkowicie zamaskować poprzez nałożenie w te wgłębienia na same łepki troszeczkę szpachli i zamalować tylko w tym miejscu i nie ma śladu.
5. Montaż na suficie z gips-kartonu
W przypadku sufitu z gips-kartonu jest ten sam montaż, ale konieczne jest zamocowanie elementów np.na profilach metalowych mogą być te same co do montażu gips kartonu przewidziane już już wcześniej pod gips kartonem . Warto także dbać o ich równomierne rozmieszczenie i stabilność.
6 . Obudowa jętek – podobna sytuacja tylko tutaj jętki posłużą jako już gotowy element konstrukcyjny zamiast listew .
7. Obudowa podciągów betonowych – montujemy na kołkach rozporowych z wkrętami dodatkowo pianka niskoprężna zastosować punktowo w belce
8. Obudowa filarów , słupów – do montażu możemy zastosować w korycie belki punktowo piankę niskoprężną .
9. Dokładność i estetyka
Podczas montażu belek należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność i estetykę. Istotna jest nie tylko solidność, ale i efekt końcowy .Upewnij się, że wszystkie elementy są równomiernie rozmieszczone i dokładnie wypoziomowane, jeśli sufit jest nie równy to ceownik można u góry na belce kanty pod heblować ręczną elektryczną heblarką.
Drewniany sufit z belkami może być świetnym pomysłem na dodanie wnętrzu Twojego mieszkania uroku. Pamiętaj jednak, aby podczas prac wykonywać wszystkie kroki z dbałością o detale i bezpieczeństwo. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z naszym zespołem, a uzyskasz fachową radę i wsparcie!