Szukasz sposobu na to, aby dodać wnętrzu wyjątkowego stylu? W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci jedną z opcji, dzięki której Twoje mieszkanie zyska zupełnie nowy charakter – sufit z belkami drewnianymi! Bez względu na to, czy planujesz montować belki drewniane na suficie w salonie, sypialni czy kuchni, powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka kluczowych kroków, które warto wziąć pod uwagę podczas pracy. Sprawdź razem z nami, jak zamontować drewniane elementy, aby efekt końcowy był trwały i estetyczny!

1. Planowanie rozmieszczenia belek na suficie

Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie rozmieszczenia elementów. Belki drewniane należy rozstawić w taki sposób, aby odstęp między nimi wynosił od 70 do 140 cm, w zależności od preferencji i stylu, jaki chcemy osiągnąć.

2. Wybór odpowiednich materiałów

Przed rozpoczęciem montażu należy wybrać odpowiednie materiały. Jeśli podłoże to beton, będziesz potrzebować kołków rozporowych. Z kolei w przypadku sufitu z gips-kartonu elementy montuje się na profilach metalowych które już wcześniej są przewidziane jako konstrukcja pod gips – kartonem , co również wymaga odpowiednich akcesoriów.

3. Montaż listew drewnianych

Na początek montujemy dwie listwy parami o grubości np. 3,5 x 3,5 cm i długości mogą być np. 70- 100 cm długie . Służą one jako konstrukcja dla mocowanych później belek ceowników . Rozmieszczamy je na szerokość koryta belki wewnątrz.

4. Montaż belki na listwach

Następnie nakładamy koryto i przykręcamy je cienkimi wkrętami od zewnątrz, do listew z jednej strony i z drugiej. Upewnij się, czy listwy są dokładnie przymocowane

5. Montaż na suficie z gips-kartonu

W przypadku sufitu z gips-kartonu konieczne jest zamocowanie elementów na specjalnych szynach. Warto także dbać o ich równomierne rozmieszczenie i stabilność.

6. Dokładność i estetyka

Podczas montażu belek należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność i estetykę. Istotna jest nie tylko solidność, ale i efekt końcowy .Upewnij się, że wszystkie elementy są równomiernie rozmieszczone i dokładnie wypoziomowane, jeśli sufit jest nie równy to ceownik można u góry na belce kanty pod heblować ręczną elektryczną heblarką. 

Drewniany sufit z belkami może być świetnym pomysłem na dodanie wnętrzu Twojego mieszkania uroku. Pamiętaj jednak, aby podczas prac wykonywać wszystkie kroki z dbałością o detale i bezpieczeństwo. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z naszym zespołem, a uzyskasz fachową radę i wsparcie!