Wiekowe drewno na pierwszy rzut oka może nie wyglądać zachęcająco. Dlatego bardzo często zostaje wyrzucone — niesłusznie! To wciąż bardzo cenny surowiec, który można wykorzystać na wiele sposobów. W tym wpisie pokażemy Ci, jak wykorzystać stare deski w ogrodzie, czyli jak dać drugie życie temu, co zostało skreślone przez swój wiek i brak walorów estetycznych. W prosty sposób możesz zyskać wiele funkcjonalnych przedmiotów, które nie tylko długo Ci posłużą, ale i dodadzą uroku zielonej przestrzeni.

Doniczka, warzywniak, a może wieszak na narzędzia

Jednym z pomysłów na wykorzystanie starych desek w ogrodzie jest stworzenie z nich przedmiotów, które połączą ze sobą funkcjonalność z rustykalną estetyką. Bez problemu zbijesz z nich proste donice, w których możesz zasadzić kwiaty, zioła, a nawet warzywa! Równie dobrze sprawdzą się jako wieszak na narzędzia ogrodowe albo rękawice czy szlauch. Takie projekty nie są wcale wymagające i poradzi sobie z nimi nawet początkujący majsterkowicz. Do ich wykonania wystarczą tak naprawdę tylko odpowiednie gwoździe, które będą trzymać całą konstrukcję.

Plac zabaw i meble ze starego drewna

Brzmi niemożliwie? To również nie musi być trudne. Do zrobienia piaskownicy w ogrodzie będziesz potrzebować czterech długich starych desek, które oddzielą teren zielony od miejsca do zabawy. Jeśli jesteś ambitny, możesz dodać także piątą, która oprze się na równoległych ściankach i stworzy prostą ławkę.

Drewno tego typu możesz wykorzystać również do wykonania nieskomplikowanych mebli, np. krzeseł czy stolików. Po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych świetnie sprawdzi się również jako materiał na taras, drzwi czy schowek na narzędzia.

Stare deski – nie zapomnij zabezpieczyć surowca

Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się wykorzystać swoje drewno, pamiętaj o tym, żeby je dobrze zabezpieczyć. Dlaczego to takie ważne? Stare deski do ogrodu narażone są na działanie wielu czynników atmosferycznych, np. wilgoci, które nie wpływają dobrze żywotność surowca. Jeśli więc zależy Ci na tym, że Twoje konstrukcje posłużyły kilka lat, koniecznie odpowiednio je zabezpiecz. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak należy to wykonać, sprawdź poprzedni wpis!