Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic trudnego i każdy byłby w stanie sobie z tym zadaniem poradzić. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Łączenie belek drewnianych na długości (co najmniej dwóch) musi być wykonane na podstawie starannego projektu. Takiego, który powinien wykorzystać element konstrukcyjny w jak największym stopniu oraz ograniczyć ryzyko błędu do minimum. To bardzo istotne, ponieważ więźba dachowa utrzymuje na sobie duży ciężar. Niepoprawnie wykonane połączenia mogą być katastrofalna w skutkach.

Jakie są sposoby na łączenie belek drewnianych?

Pozyskanie surowca o bardzo dużej długości, zwykle przekraczającej 10 m, jest bardzo trudne, a często nawet niemożliwe. Transport i montaż takich belek byłaby nie lada wyzwaniem. Właśnie z tego względu elementy konstrukcyjne, chociażby takie jak płatwie kalenicowe czy pośrednie, wymagają łączenia.

Jak połączyć dwie belki drewniane na długości? Możemy wymienić tutaj 3 główne sposoby:

  • tradycyjne łączenie ciesielskie, np. na zakładkę, wypusty, widłowania czy kliny;
  • za pomocą metalowych łączników, np. płaskich lub kątowych;
  • z użyciem drewnianych łączników, tak zwanych wpustów oraz klinów, które mogą być później dodatkowo wzmocnione metalowymi elementami.

Która metoda łączenie belek drewnianych jest najlepsza?

Zdecydowanie najszybszym sposobem na połączenie dwóch elementów na długości za pomocą metalowych łączników. Na rynku dostępne jest wiele modeli, które znacząco ułatwiają pracę i są gwarancją szybkiego oraz prostego montażu. Można je zastosować do każdego rodzaju łączeń belek, nie tylko pod kątem prostym.

Drewniane łączniki z kolei to wciąż stosowana, bezpieczna metoda połączenia ze sobą dwóch elementów konstrukcyjnych. Wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, żeby odpowiednio ułożyć wszystkie elementy względem siebie. Ogromną zaletą jest możliwość założenia dodatkowego wzmocnienia za pomocą gwoździ, śrub lub klejów.

Klasyczna metoda połączenia dwóch belek drewnianych na długości jest wciąż niezawodna. Ma jednak jedną wadę — trudno o znalezienie dobrego fachowca. Ten sposób łączenia wymaga bardzo precyzyjnego działania, odpowiednich narzędzi oraz czasu, co sprawia, że jest najrzadziej wybierany.