Pomimo wielu zalet oraz niesłabnącej popularności tego materiału, wiele osób wciąż zastanawia się, dlaczego drewniane meble nadają wnętrzu klimat. Jak to się dzieje, że wystarczy dębowy stoliczek, sosnowe półki lub bukowe łóżko, a pokój staje piękniejszy, wyjątkowy i bardziej przytulny? Trudno odpowiedzieć, ale postaramy się!

Tradycja

Przede wszystkim jest to podstawowy surowiec, z którego wykonywane były domy oraz wyposażenie. Na przestrzeni wieków zdążyliśmy się do niego przyzwyczaić i bardzo pokochać. Kojarzy się z minionymi wiekami, bliskością przyrody i – bardzo często – z jakąś osobistą historią. Choćby z fotelem, w którym babcia robiła na drutach. A może z szafą, w której dziadek przechowywał ulubione książki? Czasem z półką, która każdej jesieni zapełniała się słoiczkami z przetworami mamy. To wszystko bardzo porusza, a w efekcie, wpływa na to, że meble drewniane są biskie sercu i nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Wygląd

O tym aspekcie naturalnego wyposażenia piszemy często, ale w ogólnym znaczeniu. Dziś skupimy się na szczegółach. Wygląd drzwi szafy, blatu biurka czy ramy krzesła wpływa na atmosferę w pokoju. Drewno, z którego wykonane są meble, ma określony kolor, przebarwienia, drobne uszkodzenia, nieregularne słoje i ciekawe tony. Ta mozaika jest niepowtarzalna i – nawet jeśli nie widać jej na pierwszy rzut oka – stanowi ważny element wystroju wnętrza, tworzy jego
klimat.

Zapach

Nic tak nie przywraca wspomnień i nie działa na wyobraźnię jak zapach. Woń jest ważnym elementem życia. Poniekąd to właśnie ona sprawia, że dom to dom. Mieszkanie rano pachnie kawą, wieczorem kolacją. W święta unosi się w nim aromat piernika, a na co dzień? Jeśli we wnętrzu znajdują się drewniane meble to mieszkanie będzie pachniało delikatnie, naturalnie i charakterystycznie. Tego typu zapach z pewnością przyczynia się do stworzenia niezwykłego klimatu w kuchni, salonie czy sypialni!

Dźwięk

Surowiec ten ma właściwości akustyczne. Cechuje się dużą gęstością, która przekłada się na odporność akustyczną. Dzięki temu drewniane meble wygłuszają we wnętrzu odgłosy kroków, upadających przedmiotów lub wołanie zza okna. Pomieszczenie, za sprawą ciszy, zyskuje niepowtarzalny klimat i nastrój.

MaestroArte