Inwestując w meble wykonane z wiekowego surowca chcemy, aby służyły one jak najdłużej i równie długo cieszyły oczy wspaniałym wyglądem. Aby osiągnąć ten efekt należy odpowiednio zadbać o posiadane wyposażenie. Nie każdy wie, jak pielęgnować stare drewno, dlatego opowiemy o tym w dzisiejszym materiale. Bez obaw. Nie ma w tym nic trudnego!

Regularna pielęgnacja starego drewna – dlaczego jest tak ważna?

Systematyczność to istotny element utrzymania surowca w dobrej kondycji, zarówno pod względem estetyki jak i trwałości. Pielęgnacja starego drewna daje mu odporność na ścieranie, zarysowania czy odbarwienie w wyniku działania światła słonecznego lub plam z kawy, herbaty i wina. Czyszczenie oraz impregnacja chronią także przed wilgocią oraz sprawiają, że powierzchnia nabiera głębi, pięknie lśni i doskonale się prezentuje.

Czym pielęgnować stare drewno?

Na rynku są dostępne specjalne preparaty przeznaczone do tego celu. Wybór jest duży, obejmuje m.in. delikatne mleczka, pianki lub płyny. Można zakupić także środki naturalne takie, jak oleje i woski, które nadają się do impregnacji różnego rodzaju powierzchni, począwszy od nóg krzeseł, poprzez blaty stołów i biurek, aż po drzwi szaf czy wezgłowia łóżek.

Czyszczenie i impregnacja

Pielęgnacja starego drewna jest jak medal, który ma dwie strony. Tutaj jedną z tych stron jest czyszczenie, a drugą impregnacja. Aby meble długo służyły użytkownikom należy zadbać o obie kwestie. Czyszczenie pomaga doraźnie pozbyć się warstw kurzu oraz plam, z kolei impregnacja zabezpiecza przed wilgocią, przebarwieniami oraz ścieraniem.

Jak czyścić wiekowe wyposażenie?

Kluczowa jest tu regularność. Radzimy, aby powierzchnię mebli przecierać bawełnianą ściereczką, chociaż raz w tygodniu. Pozwoli to pozbyć się stale osiadającego kurzu. Szmatka może być zwilżona wodą lub specjalnym preparatem.

Z kolei impregnację można wykonywać rzadziej, raz na kilka miesięcy, z pomocą wosków oraz olejów. Najpierw należy przetrzeć powierzchnię czystą, wilgotną i delikatną szmatką. Następnie radzimy, aby nałożyć wybrany środek na szmatkę, nie bezpośrednio na mebel! Teraz można przejść do najważniejszego kroku – ostrożnego przecierania powierzchni, najlepiej okrężnymi ruchami wykonywanymi wzdłuż słojów.

MaestroArte